Перші профспілкові осередки на Закарпатті виникли в кінці ХІХ – на початку ХХ століття. Сучасна історія обласного профоб'єднання бере відлік з 21 січня 1945 року, коли в місті Мукачеві відбувся І з'їзд професійних спілок Закарпаття. На ньому було обрано Центральну раду профспілок та її ревізійну комісію. У складі ради було створено 11 секцій (секретаріатів), на які покладалося керівництво галузевими профспілковими організаціями.

Закарпатська обласна рада профспілок залишається найбільш представницьким громадським об’єднанням області, яке на початок 2023 року об’єднувало у своїх лавах майже 73 тисячі спілчан.

До складу облпрофради входять 15 обласних, одна територіальна, 42 районні,
5 міських та 8 об’єднаних галузевих профспілкових організацій.

Найбільш чисельними є  обласні організації профспілок: працівників освіти і науки – 41,5 тисячі спілчан, охорони здоров’я -15,8, агропромислового комплексу – 3,9, культури - 3,3 тисячі спілчан.       

У загальній кількості членів профспілок – 57,3 тисячі жінок, або 78,9 відсотка. Майже кожний третій член профспілки – молода особа віком до  35 років.

Загалом на підприємствах, в організаціях, установах, навчальних закладах діють 1342 первинні профспілкові організації.

У вищих учбових закладах діють 19 студентських профспілкових організацій, які об'єднують 11,3 тисячі членів профспілок, в професійно-технічних закладах – відповідно 6 організацій та 1,4 тисячі учнів – спілчан

 

Профспілки Закарпаття  є незалежними у своїй діяльності від органів державної влади і місцевого самоврядування, роботодавців, політичних партій і рухів. Робота з органами виконавчої влади будується на принципах соціального партнерства.

Обласна рада профспілок організовує свою діяльність на демократичних засадах за принципами: законності,  добровільності вступу до профспілки і виходу з неї, рівності всіх членів профспілки,  виборності всіх профспілкових органів знизу до верху, колегіальності в прийнятті рішень, гласності в роботі, дотримання внутрішньоспілкової дисципліни, виконання прийнятих рішень.

Вищим виборним органом облпрофради є Конференція, яка скликається раз на
5 років. В період між Конференціями діє Рада, а між засіданнями Ради - Президія, яка підзвітна і підконтрольна Раді. Обласна рада профспілок як членська організація входить до складу Федерації профспілок України.

      

Голова Закарпатської обласної ради профспілок – Іван Іванович Зелінський, заступник голови – Магдалина Василівна Глушеня.

            Головним напрямком роботи обласної ради, галузевих організацій профспілок є захист соціально-економічних прав та інтересів спілчан. Ефективною формою вирішення питань соціально-економічного захисту працюючих, реалізації соціального діалогу в області стала діяльність обласної тристоронньої соціально-економічної ради, до складу якої входять представники органів державної влади, роботодавців та профспілок. На її засіданнях розглядалися питання соціально-економічного становища області, стан виконання обласної Програми зайнятості населення, інших соціальних програм.

            На подальшу співпрацю усіх сторін – соціальних партнерів спрямований Меморандум  про співпрацю із Закарпатською обласною державною адміністрацією та облпрофрадою, яким передбачено постійне проведення у районах і містах області Днів обласної ради профспілок за активної участі господарських керівників, голів територіальних громад, керівників районних державних адміністрацій та місцевих рад, спільних засідань колегій з профспілковими органами, вироблення і прийняття конкретних рішень щодо захисту соціально-економічних інтересів працівників, створення первинних профспілкових організацій.

У відповідності до Закону України «Про соціальний діалог в Україні» укладені і діють Угоди про співпрацю з:

Ø  Ужгородською міською радою;

Ø  Обласною федерацією роботодавців «Закарпаття»;

Ø  Обласним центром зайнятості;

Ø  Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області;

Ø  Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА;

Ø  Закарпатським регіональним відділенням Асоціації міст України;

Ø  Відділенням НСПП у Закарпатській області

            В числі пріоритетних завдань профспілок області – питання охорони праці. З метою упередження нещасних випадків на виробництві здійснюється постійний громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, забезпеченням працюючих засобами індивідуального і колективного захисту, проведенням атестації робочих місць. Щороку в профспілкових організаціях області проводяться Тижні охорони праці.

            Важливим напрямком діяльності обласної ради профспілок є правовий захист спілчан. Громадський контроль щодо дотримання керівниками норм трудового законодавства здійснюється шляхом проведення перевірок підприємств, організацій та установ різних форм власності і господарювання, а також при розгляді письмових скарг і усних звернень членів профспілок.

З метою усунення виявлених порушень надсилалися подання роботодавцям, про такі випадки повідомлялися органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, державна територіальна інспекція праці, галузеві управління облдержадміністрації. Переважна більшість порушень була усунута. Правова допомога членам профспілок з питань порушень трудового законодавства надається і у формі надання безкоштовних юридичних консультацій та представництва їх інтересів у судах.

 

В облпрофраді створений Центр безоплатної правової допомоги членам профспілок. До його роботи залучені правові інспектори галузевих профспілок та державних структур.

Не менш важливий напрямок – робота з молоддю. В облпрофраді створена Молодіжна рада, затверджується план її роботи. Молодь приймає активну участь у волонтерській роботі, допомозі Збройним Силам України, організації дитячого відпочину, проводить конкурси дитячого малюнку тощо.

             Профспілки тримають під контролем питання, пов'язані із захистом духовних інтересів спілчан – культурно-масової, фізкультурно-спортивної роботи, оздоровлення працюючих та членів їх сімей. У культурно-масових заходах області активну участь приймає профспілковий зразковий дитячий ансамбль танцю «Веселка».

Облпрофрада, єдина в Україні, проводить обласні міжгалузеві спартакіади профспілок. Аналогічні спартакіади проводять і обласні галузеві профспілки працівників освіти і науки, охорони здоров'я, державних установ, ряду інших.

Облорганізація профспілки працівників культури спільно з Національною спілкою журналістів України щороку до Дня журналіста проводить турнір з міні-футболу серед команд ЗМІ пам’яті відомих закарпатських футболістів Карла Олага і Дмитра Калинича. Обком профспілки працівників лісових галузей спільно з облрадою ФСТ «Україна» організовує міжнародний футбольний турнір на приз пам’яті знаних лісорубів нашого краю, Героїв Соціалістичної праці, переможців міжнародних змагань з валки лісу в м.Монреалі (Канада) у 1967 році Івана Чуси та Василя Шорбана.

  Ще один напрямок роботи облпрофради – оздоровлення дітей. Враховуючи воєнний стан та з метою безпеки дітей обласна профспілкова організація працівників охорони здоров’я організовує оздоровлення дітей своїх спілчан у Болгарії. В облорганізації профспілки працівників освіти і науки щорічно затверджується Програма оздоровлення. За рахунок часткової оплати вартості путівок члени профспілок мають змогу оздоровитися в санаторно-оздоровчих закладах Закарпаття, а віднедавна – і їх діти.

 

Облпрофрада та її членські організації з перших днів війни активно допомагають Збройним Силам України. Постановою Президії облпрофради від 01.03.2022р. №П-7-5 «Про проведення благодійної акції профспілок на підтримку Збройних Сил України» прийнято рішення провести благодійну акцію «Підтримай Збройні Сили України» шляхом перерахування добровільних пожертвувань до Благодійного фонду "Повернись живим" та Закарпатській 128-ій гірсько-штурмовій бригаді. Створено Гуманітарний штаб. Загалом з початку повномасштабного вторгнення спілчанами Закарпаття надано допомоги ЗСУ та членам профспілок, які постраждали внаслідок російської агресії, понад 7,5 млн. грн.

Значна увага приділяється інформаційній роботі. Діяльність профспілок Закар­паття широко висвітлюється у Всеукраїнській щотижневій газеті «Профспілкові вісті», на сайтах ФПУ, новин Закарпаття та міста Ужгорода. Облпрофрада має свою сторінку в мережі «Фейсбук», а обласні організації профспілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, державних установ – власні веб-сайти. У 2022 році започатковано щомісячний випуск електронного інформаційного бюлетеня «Профспілковий вісник» Закарпатської облпрофради.

Адреса:: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Руська, 3
Контактні телефони: 0506705578, 0505545658

Електронна адреса:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.