Біографія профспілок Житомирщини писалася життям не одного покоління, життям країни, краю. Їх виникненню сприяли революційні події та потрясіння 1905 року.
Зразу ж після Лютневої революції в м. Житомирі активно діяли 30 профспілкових організацій, котрі об"єднували більше 4 тисяч робітників. Наймасовішими були профспілки металістів, друкарів, кравців, пекарів, меблевиків.
Профспілки області брали активну участь у вирішенні багатьох життєво важливих проблем, впливали на розвиток народного господарства і культури.
З метою організаційного зміцнення профспілок і поліпшення їх діяльності 26 жовтня 1948 року на конференції була обрана обласна рада профспілок, головою облпрофради була обрана Розумова В.Я.
З дня свого заснування облпрофрада турбувалася про збільшення і зміцнення рядів профспілок. Якщо в 1944 році профчленством було охоплено 51 відсоток працюючих, то в 1950 році – 83 відсотки.
В 1950-55 роках облпрофраду очолювали В.Н.Овчинников, С.М.Лутаєнко, а з 1956 по 1970 рік головою обирався Ф.С.Коротченко. В той час були побудовані Будинок спілок, профспілкові курси, відкривалися піонерські табори, спортивні споруди і школи для дітей і юнацтва.
Зміцнювалася матеріально-технічна база профспілок, зростав їх авторитет. До цього немало зусиль доклали голови обласної ради П.Г.Фоміна, О.М.Тарасенко, В.К.Паренюк, який очолював раду з січня 1985 по травень 2002 року. З липня 2002 по січень 2011 р. ФПО очолював М. І. Матвійчук.
В зв’язку з оголошенням України незалежною державою, впровадженням економічних реформ, нових форм власності 22 січня 1991 року була утворена Федерація профспілок області. Незважаючи на складність соціально-економічної ситуації в державі, ФПО вдалося в цілому зберегти єдність профспілок, що входять до складу профоб"єднання.
Станом на 01.01.2011 року ФПО налічує 25 обласних галузевих профспілок, які об"єднують 3400 первинні профспілкові організації загальною чисельністю біля 220,4 тисяч членів профспілок.
Найчисельнішими обласними галузевими профоб"днаннями є профспілки працівників освіти і науки (52 тис.осіб), агропромислового комплексу (38 тис. осіб), охорони здоров’я (32 тис. осіб/. Протягом першого півріччя 2009 року до ФПО ввійшли нові великі обласні організації: об’єднана організація профспілки Житомирської обласної служби зайнятості (23 первинні організації загальною чисельністю 605 членів профспілки) та регіональна профспілка організації працівників Пенсійного фонду України в Житомирській області (29 первинних організацій загальною чисельністю 1100 членів профспілки).
Федерація профспілок області в своїй діяльності керується Статутом Федерації профспілок Житомирської області та Статутом Федерації профспілок України.
З лютого 2011 року Федерацію профспілок області очолює Паламарчук Н. А. – 1954 року народження, освіта вища, заміжня, має двох дітей.
Основною метою ФПО є консолідація зусиль профспілкових організацій області у вирішенні завдань захисту членів профспілок.
Роботу галузевих профспілок у районах та містах області координують координаційні ради профспілок, які активно співпрацюють з місцевими органами влади.
Профспілки області застосовують всі активні форми роботи по захисту прав людей. Особлива увага приділяється питанням організації соціального партнерства. Системою стало укладання регіональної угоди між профспілками, облдержадміністрацією і роботодавцями по соціальному захисту соціально-економічних прав громадян; переговори і постійний діалог з органами влади області, роботодавцями з питань виплати боргів по заробітній платі, зайнятості, охорони праці і здоров"я працюючих, комунально-побутового обслуговування населення. Особливого значення набула ця робота в умовах світової фінансово-економічної кризи.
Плідно співпрацює ФПО і з обласним відділенням Національної служби посередництва і примирення, завдяки чому вдалося попередити виникнення багатьох конфліктів на підприємствах області. Для покращення соціального діалогу у всіх сферах діяльності укладено угоди про співпрацю з тим же обласним відділенням НСПП, а також з Державною територіальною інспекцією праці в області, готується до підписання угода з обласним відділенням Пенсійного фонду України.
В багатьох галузях відновлено трудове суперництво, щороку проводяться конкурси "Кращий за професією", галузеві спартакіади, огляди-конкурси колективів художньої самодіяльності.
ФПО, її членські організації постійно здійснюють контроль за профілактикою виробничого травматизму, створенням безпечних, нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту.
ФПО приділяє належну увагу навчанню профкадрів і активу. Щороку на базі Учбово-методичного центру, який діє при ФПО, різними формами навчання охоплюються понад 4 тисячі профспілкових працівників і активістів, навчаються і керівники підприємств, установ та організацій.
Від дня свого заснування Федерація професійних спілок Житомирської області є членською організацією Федерації професійних спілок України. Саме членство в ФПУ дає нам можливість брати участь у законотворчому процесі. Через ФПУ перед державними органами порушуються найгостріші питання соціально-економічного та правового захисту, які потребують нагального вирішення.
ФПО наполегливо працює над пошуком нових і вдосконаленням існуючих форм і методів соціально-економічного і правового захисту усіх прошарків населення області.
Адреса ФПО: 10003, м. Житомир, вул.Перемоги,7
Контактний телефон: (0412)-47-24-55, факс: 47-24-54,
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.