Професійна спілка працівників культури України утворена на І-му Установчому з’їзді 30 вересня 1990 року, як правонаступниця Української республіканської професійної організації працівників культури, що діяла з 1924 року.

На І-му з’їзді було затверджено Статут Профспілки працівників культури України, як основний правовий документ, що регулює життєдіяльність Профспілки, визначає її основні цілі та завдання, а також структуру і керівні виконавчі органи організацій Профспілки. На з’їзді було обрано Центральний комітет, голову та заступників голови Центрального комітету Профспілки працівників культури України.

Головою Центрального комітету Профспілки 30 вересня 1990 року обрано Людмилу Перелигіну.

Після утворення Профспілки відбулося вісім з’їздів – у 1990, 1995, 2000, 2005, 2010, 2015, 2019, 2024 роках, на яких визначені основні напрями діяльності, внесені зміни і доповнення до Статуту Профспілки працівників культури та обрані профспілкові органи на новий виборчий період.

На останньому VIII з’їзді головою Профспілки одноголосно обирається Галина Гайдук.

Делегати з’їзду обрали заступників Голови Профспілки працівників культури України. Ними стали – Тетяна Побережна – голова Вінницької обласної організації Профспілки (на громадських засадах), Анатолій Яловий – голова Дніпропетровської обласної організації Профспілки (на громадських засадах).

Також будо сформовано Центральний комітет Профспілки працівників культури України.

Профспілка працівників культури України на сьогодні нараховує в своїх рядах 79 253 членів Профспілки працівників культури України, серед яких 17238 студентів; 187 пенсіонерів. Профспілковим членством охоплено – 74,5% працюючих.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Профспілка втратила понад 30 000 своїх членів (тимчасово переміщені особи, виїхали за кордон, залишилися на окупованих територіях.)

Основою Профспілки є її члени, які об’єднуються в:

  • 1824 первинні (об’єднані первинні) організації;
  • 25 територіальних, які в свою чергу формуються з 236 місцевих організацій, Київської міської Профспілки, 24 обласних організацій;
  • Всеукраїнську Профспілку.

Рішенням Національної служби посередництва і примирення України від 20.09.2021 року № 017/21-00-Г Профспілка працівників культури визнана такою, що відповідає критеріям репрезентативності на галузевому рівні для участі у колективних переговорах з укладення галузевих (міжгалузевих) угод та для делегування представників до органів соціального діалогу на відповідному рівні.

На сьогодні, Профспілкою укладено три Галузеві угоди на 2023-2028 роки:

– з Міністерством культури та інформаційної політики України (з 6 вересня 2024 року – Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1028) у сфері культури;

– з Держкомтелерадіо України у видавничо-поліграфічній сфері;

– з Держкомтелерадіо у сфері телебачення і радіомовлення.

Ними унормовуються умови та розміри оплати праці при різних формах організації праці, призупинення трудових відносин, надання відпусток; гарантії збереження робочих місць за працівниками, призваними на строкову військову службу та за призовом під час мобілізації; збереження середнього заробітку за час перебування працівників в укритті.

Всього охоплено колективними договорами 96%  підприємств, організацій та закладів культури.

Війна змусила Профспілку переглянути існуючий темп своєї діяльності, визначитися з новими формами роботи, які вимагали активності в усуненні ризиків порушень трудового законодавства, створенні механізмів соціального захисту працівника культури, підвищенні довіри ролі Профспілки у веденні соціального діалогу, збереженні існуючих профспілкових організацій, формуванні міцної, відповідальної та відкритої конкурентоспроможної Профспілки, залученні міжнародних профспілок до спільних програм відновлення профспілкового руху в Україні тощо.

Головним завданням Профспілки в умовах війни є:

  • допомога членам Профспілки та ЗСУ;
  • гуманітарна місія та волонтерська діяльність;
  • недопущення посягань на трудові права працюючих під час війни;
  • посилення участі у законотворчій, правозахисній роботі та питаннях, які потребують вирішення у судових інстанціях;
  • збереження членства у Профспілці та проведення заходів щодо мотивації профспілкового членства;
  • залучення молоді до Профспілки;
  • навчання профспілкового активу;
  • створення інституту менторів;
  • формування кадрового резерву Профспілки;
  • проведення заходів з мінімізації психосоціальних ризиків на робочому місці;
  • посилення позиції на міжнародному рівні;
  • участь у відновленні України.

Офіційний веб-сайт Профспілки: https://cultura.fpsu.org.ua/

Адреса: 01019. м. Київ, Шота Руставелі 39-41, кімната 309

Контактний телефон: 066 671 91 95