Професійна спілка працівників зв’язку України була утворена 7 лютого 1968 року шляхом роз’єднання профспілки автомобільного транспорту, шляхового господарства та зв’язку.

Рішення про створення Профспілки працівників зв’язку та обрання Українського республіканського комітету профспілки працівників зв’язку було прийнято Всесоюзною Центральною Радою професійних спілок (ВЦРПС) і Президією Української республіканської ради профспілок (постанова № 2 від 07.02.1968 року).

Головою Українського республіканського комітету профспілки працівників зв’язку було обрано Павлюченка Данила Григоровича, який на цій посаді працював до 1981 року.

З 1981 року Український республіканський комітет профспілки очолив Здоренко Михайло Михайлович, Заслужений працівник сфери послуг, Почесний зв’язківець, який працював на посаді голови до жовтня 2004 року.

18 вересня 1990 року відбувся I з’їзд Профспілки працівників зв’язку України, на якому було прийнято Статут галузевої профспілки, Український республіканський комітет профспілки було перейменовано у Центральний комітет профспілки працівників зв’язку України.

Профспілка працівників зв’язку України є членською організацією Федерації профспілок України, підтримує її Програму та Статут.

З 2000 року, після легалізації, галузева профспілка була зареєстрована Міністерством юстиції України за статусом Всеукраїнської з назвою: "Профспілка працівників зв’язку України".

Починаючи з 1998 року проведена реструктуризація галузі, яка вплинула на структуру профспілки.

Сьогодні Профспілка працівників зв’язку України об’єднує 158977 членів профспілки, з них 1092 непрацюючих пенсіонерів, 2242 студенти та учні учбових закладів галузі, має 502 первинні профспілкові організації, 54 обласні та міську (м. Києва) організації, 4 Об’єднані профспілкові організації, як проміжні організаційні ланки - публічного акціонерного товариства "Укртелеком", Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", Українського державного центру радіочастот, Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.

Профспілка створена за галузево-виробничим принципом.

Кожна з об'єднаних профспілкових організацій має профспілкові організації обласних філій названих підприємств (у АРК та всіх 25 областях, містах Києві та Севастополі) крім цього, профспілкові організації підприємств проводять свою діяльність у кожному адміністративному районі України, маючи там первинні профспілкові організації - центрів поштового зв'язку та електрозв'язку.

1 червня 2006 року в м. Києві відбувся IV з’їзд Всеукраїнської галузевої професійної спілки працівників зв'язку України. З'їзд заслухав звітну доповідь про діяльність Центрального комітету Профспілки, Ревізійної комісії, прийняв постанови, спрямовані на подальший захист трудових та соціально-економічних прав працівників галузі, затвердив Статут у новій редакції, сформував виборні органи.

Головою Профспілки працівників зв'язку України було обрано Єфремова Валерія Павловича, Почесного зв'язківця України, кандидата технічних наук, який працював на цій посаді до квітня 2008 року.

04 вересня 2008 року рішенням ІІІ Пленуму ЦК Профспілки працівників зв’язку України головою галузевої Профспілки обрано Стародуба Миколу Михайловича, заступником голови Профспілки працівників зв’язку України на громадських засадах обрана Топехіна Людмила Арсенівнаголова ОПО ВАТ "Укртелеком".

17 травня 2012 року рішенням V з'їзду Профспілки працівників зв'язку України головою галузевої Профспілки обрано Стародуба Миколу Михайловича, заступником голови Профспілки працівників зв’язку України на громадських засадах обрано Топехіну Людмилу Арсенівнуголову ОПО ПАТ "Укртелеком".

Профспілка створює умови для ефективної діяльності усіх своїх організаційних ланок, здійснює правовий захист членів профспілки, контролює виконання власником законодавства про працю та про охорону праці, уклала Галузеві Угоди з Національною комісією з питань регулювання зв'язку України та з Міністерством транспорту та зв'язку України.

Угоди визначають напрямки соціально-економічного розвитку галузі, форм та систем оплати і умов праці, пільги та соціальні гарантії для працівників - членів профспілки.

Завдяки спільним зусиллям значно покращилися соціально-партнерські відносини між Профспілкою працівників зв’язку України та адміністрацією зв’язку, керівниками підприємств.

Розгляд та прийняття рішень адміністрацією зв’язку з основних питань щодо соціальних, економічних, трудових прав та інтересів працівників відбувається за участю та погодженням профспілкової сторони.

Керівники профспілкових організацій включені до складу колегіальних органів Мінтрансзв’язку, підприємств галузі, беруть участь у роботі Ради директорів, наглядової ради з правом дорадчого голосу тощо.

Дотримуючись галузево-виробничого принципу діяльності, профспілка захищає соціально-економічні права, галузеві, трудові інтереси членів профспілки в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцем, а також з об'єднаннями громадян.

Форма і система оплати праці, норми праці, розцінки, тарифна сітка, доплати, премії встановлюються власником підприємства за погодженням з профспілковою організацією.

Права зв'язківців на виробництві та громадський контроль за додержанням трудового законодавства завжди знаходяться під пильною увагою та контролем з боку профспілки.

Належна увага також надається своєчасній виплаті заробітної плати. Ці питання постійно розглядаються на засіданнях президій профспілкових організацій.

Питання оздоровлення членів профспілки та їх сімей є пріоритетним напрямом діяльності профспілкових організацій. З метою поліпшення оздоровчої роботи з дітьми зв’язківців Профспілка працівників зв'язку бере участь у Всеукраїнському огляді профспілок і трудових колективів на кращу організацію оздоровлення та відпочинку дітей. Профспілка працівників зв'язку України піклується про інвалідів та ветеранів війни та праці. Надає їм посильну матеріальну та грошову допомогу, путівки в оздоровчі заклади.

Профспілка працівників зв'язку України значну увагу приділяє проблемам працюючої та студентської молоді. Так, на виконання рішень V з'їзду Профспілки працівників зв'язку України, Концепції молодіжної політики ФПУ, Цільової програми з виконання Резолюції VI з'їзду ФПУ "Молодь – надійна опора профспілок", 30 жовтня 2012 року рішенням Президії ЦК Профспілки було створено Молодіжну раду. До складу Молодіжної ради увійшли 21 молодий працівник ПАТ "Укртелеком", УДППЗ "Укрпошта", Концерну РРТ, ДП "Український державний центр радіочастот" та Одеської національної академії зв'язку ім. О.С.Попова. Молодіжну раду Профспілки працівників зв'язку України очолила голова первинної профспілкової організації Інформаційно-розрахункової дирекції УДППЗ "Укрпошта" Ольга Кузьменко.

Про розвиток фізкультури і спорту в галузі можна говорити довго та ті нагороди, які завоювали спортсмени галузі говорять самі за себе.

Починаючи з 2000 року, Профспілка працівників зв'язку спільно з Центральною Радою фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" щорічно проводить галузеві Спартакіади. Команди Об'єднаних профспілкових організацій публічного акціонерного товариства "Укртелеком" і Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" постійно займають призові місця серед команд - учасниць у своїх підгрупах.

Належну увагу питанню розвитку спортивно-масової роботи приділяють також керівники господарських структур галузі.

Галузь зв'язку багата талантами. Майже на кожному підприємстві є аматорські колективи. Деякі з них давали концерти у близькому та далекому зарубіжжі.

Профспілка працівників зв’язку України бере активну участь у міжнародній профспілковій діяльності, як член МОП (міжнародного об’єднання профспілок працівників зв’язку країн СНД).

Адреса Профспілки: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22.

Телефон (044) 279-90-25, факс: 279-97-55, е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.