Формулювання проблеми. Якщо територіальним органом Держгірпромнагляду протягом доби не прийнято рішення про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, розслідування проводиться роботодавцем або Фондом за місцем настання нещасного випадку згідно з пунктами 3—32 цього Порядку. Віднесення нещасних випадків до таких, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, здійснюється відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого МОЗ (п. 36 Порядку).

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, випадок смерті або зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов'язків роботодавець зобов'язаний протягом однієї години повідомити з використанням засобів зв'язку та протягом трьох годин подати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2... територіальному органові Держгірпромнагляду за місцезнаходженням підприємства. Медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми дають на запит роботодавця та/або голови комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві лікарсько-експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з моменту надходження запиту (п. 31 Порядку).

 

Запитання. Яким чином територіальне управління може прийняти рішення протягом доби про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, якщо відповідно до п. 6 Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості (затверджений МОЗ України від 04.07.2007 № 370) лікувально-профілактичного заклад як мінімум протягом доби повинен надати медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми? Яким чином роботодавець через 3 години буде знати про тяжкість травми потерпілого, перед тим як направити повідомлення у відповідні контролюючі органи? Яким чином роботодавець та територіальне управління можуть визначити, хто буде брати участь у розслідуванні нещасного випадку?

 

Пунктом 36 Порядку визначено перелік нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, в тому числі випадки з тяжкими наслідками, а також з можливою інвалідністю потерпілого.

Спеціальне розслідування цих випадків проводиться за рішенням Держгірпромнагляду або його територіальних органів залежно від характеру і ступеня тяжкості травми.

Роботодавець, відповідно до пункту 37, про такий нещасний випадок зобов'язаний протягом однієї години повідомити з використанням засобів зв'язку та протягом трьох годин подати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2 Порядку.

Відповідно до пункту 6 Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого МОЗ України (надалі — Класифікатор) від 04.07.2007 № 370, медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми надається виключно лікарсько-експертною комісією (ЛЕК)лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з моменту надходження запиту роботодавця та/або голови комісії.

Оскільки спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки з отриманими травмами, перелік яких визначено пунктом 3 Класифікатора, то для визначення необхідності призначення спеціального розслідування такого випадку достатньо повідомлення роботодавця, згідно з додатком 2 Порядку, де в пункті 6 зазначено характер травм.

Департамент охорони праці ФПУ