Формулювання проблеми. До складу спеціальної комісії входять ... «представник Держсільгоспінспекції у разі, коли нещасний випадок стався під час експлуатації зареєстрованих в ній сільськогосподарських машин (тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, тракторних причепів, обладнання тваринницьких ферм, посівних та збиральних машин)» (п. 38 Порядку).

 

Запитання. Хто може бути представником Держсільгоспінспекції? Чи може бути цим представником державний інспектор Держтехнагляду, який брав безпосередню участь у проведенні технічного огляду сільськогосподарської машини, причетної до нещасного випадку?

 

Стосовно включення до складу комісії із спеціального розслідування нещасного випадку (далі — спеціальна комісія) представників Держсільгоспінспекції, Інспекції державного технічного нагляду та роботодавця повідомляємо наступне.

У пункті 38 Порядку зазначено, що спеціальне розслідування нещасного випадку (крім випадків, передбачених пунктом 39 цього Порядку)проводиться спеціальною комісією, утвореною територіальним органом Держгірпромнагляду за погодженням з органами, представники яких входять до її складу.

У разі, коли нещасний випадок стався під час експлуатації зареєстрованих в Держсільгоспінспекції сільськогосподарських машин(тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, тракторних причепів, обладнання тваринницьких ферм, посівних та збиральних машин) до складу спеціальної комісії входить за погодженням представник цієї інспекції.

У винятковому випадку до складу спеціальної комісії може входити роботодавець, у якого працює лише одна особа, і саме з нею стався нещасний випадок.

Оскільки серед зазначених представників, які входять до складу спеціальної комісії, визначених пунктом 38 Порядку, Інспекція державного технічного нагляду відсутня, то відповідно включати її представників до складу комісії є безпідставним. Однак в разі необхідності та відповідно до вимог пункту 44 зазначений орган на запит голови спеціальної комісії зобов'язаний безоплатно надавати матеріали та висновки, що стосуються нещасного випадку. Крім того, відповідно до пункту 43 Порядку, її представники можуть бути залучені до роботи експертної комісії.

Департамент охорони праці ФПУ