Єдність, свобода і незалежність – споконвічна українська мрія. Український історичний календар 22 січня містить дві знаменні події, пов’язані з втіленням її у життя.
Саме цього дня 1918 року в приміщенні Київського Будинку вчителя було підписано Четвертий універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. А за рік – 22 січня 1919 року, у першу річницю незалежності, на Софійській Площі в Києві було проголошено Акт возз’єднання українських земель, що увійшов в сучасну історію як «Акт злуки». Об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну суверенну державу стало могутнім виявом волі українців до етнічної і територіальної консолідації, свідченням їх національної само ідентичності.
Український народ в черговий раз з новими силами реалізував своє багатовікове прагнення жити у соборній державі, сповідувати єдині національні і суспільні цінності, дбати про безпечне, гідне і процвітаюче життя людей, як належить великій європейській нації.
Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року. Свято встановлено, «враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) Української держави...» згідно з Указом Президента України.
У ці дні відзначається чергова річниця з часу створення «Живого ланцюга» – символічної акції, у якій взяли участь від 0,5 до 3 мільйонів людей, які 21 січня 1990 року об’єднались у живу сув’язь між Києвом та Львовом. Акція стала виразом бажання українців жити в єдиній соборній незалежній українській державі і відіграла важливу роль у піднесенні національної свідомості українців.
30 грудня 2015 року Президент України підписав Указ № 731 «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України». Планом заходів Уряду України з відзначення Дня Соборності України передбачено проведення 22 січня в місті Києві урочистостей за участю керівництва держави, представників центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, народних депутатів України, учасників антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, представників української діаспори, громадських об’єднань і релігійних організацій, діячів науки та культури, а також організацію та проведення урочистих заходів в населених пунктах України.
У цей день по всій Україні відбудеться покладання квітів до пам'ятників, пам'ятних знаків вічної пошани та місць поховань видатних діячів УНР і ЗУНР, борців за незалежність України у XX столітті, загиблих учасників Революції Гідності та антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.
Загальноосвітні, професійно-технічні та вищі навчальні заклади проведуть Урок Соборності «Єднання заради Незалежності».
Українці засвоюють уроки історії. Сьогодні захист територіальної цілісності України є святим обов’язком її громадян, продовженням боротьби поколінь за соборність держави. А національна єдність є обов’язковою передумовою успішного спротиву та перемоги зовнішньої агресії.
Слава героям України!
Молитва за Україну
Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.
Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многіє, многіє літа.