dez

Упровадження реформи децентралізації влади передбачає передачу значної кількості повноважень і ресурсів на рівень територіальної громади. На сьогодні в області сформовано 20 об’єднаних територіальних громад. Є позитивні приклади їх створення, серед них - Соколівська об’єднана територіальна громада. До складу бюджетної сфери громади входить 3 ФАПи, 2 амбулаторні поліклініки, 2 школи I-III ступенів, 3 школи I-II ступеня, 3 дитячі садки і 15 закладів культури.

У поточному році Соколівська об’єднана територіальна громада перша серед ОТГ відкрила Центр адміністративних та соціальних послуг. Особливість Центру – надання в ньому 67 адміністративних та 23 соціальних послуг. Центр соціальних послуг включає центр соціального захисту населення та надання соціальних послуг, відділ соціального захисту населення. В ОТГ збережено трудовий потенціал бюджетної сфери і всі заклади й установи, що дає можливість ефективно вирішувати місцеві проблеми.

Реформа децентралізації влади відбивається на діяльності профспілкових організацій, які покликані захищати права та інтереси працюючих у соціально-трудовій сфері. Нещодавно фахівці Федерації профспілок Кіровоградської області вивчали роботу первинних профспілкових організацій бюджетної сфери Соколівської ОТГ, після чого це питання розглядалося на Президії ФПО.

Главою 2.14 Статуту Соколівської сільської ОТГ, Положеннями про управління ОТГ передбачена їх взаємодія з профспілками та іншими громадськими організаціями, яка розглядається як пріоритетним напрямом розвитку громади. Передбачена норма про укладення відповідних угод, запрошення на сесії Ради та засідання її виконавчого комітету, залучення до розробки проектів рішень Ради.

Враховуючи проблеми, які виникають в процесі роботи ОТГ, Федерація профспілок області у вересні минулого року підписала Угоду про співпрацю з Соколівською сільською радою об’єднаної територіальної громади. Предметом Угоди є співпраця в питаннях регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, сприяння вирішенню соціально-економічних проблем Соколівської сільської ради, підвищення рівня життя її членів, зокрема через колективно- договірні домовленості. Домовились про:

- збереження цілісності галузевих організаційних ланок профспілок, їх організаційної структури, недопущення необгрунтованої ліквідації первинних профспілкових організацій у процесі оптимізації мережі закладів бюджетної сфери;

- укладення колективних договорів на всіх підприємствах і в організаціях, що діють на території Соколівської сільської ради, відповідно до норм чинного законодавства, Генеральної, галузевих та територіальної угод.

Керуючись вказаною Угодою, більшість первинних профспілкових організацій, які діють в Соколівській об’єднаній територіальній громаді, збереглися, налагодили соціальний діалог з керівництвом громади.

Активну роботу проводять первинні профорганізації профспілки працівників освіти і науки за вагомою практичною допомогою обласної організації профспілки. Обкомом профспілки розроблено методичні рекомендації на допомогу профспілковому активу «Окремі аспекти децентралізації влади», поради «Щодо укладення і змісту колективних договорів в нових умовах», які лягли в основу колдоговірної кампанії 2017 року. Звертає на себе увагу значний перелік гарантій, які набагато вищі, передбачених законодавством, щодо додаткових відпусток, оплати простою не з вини працівника, забезпечення зайнятості, оплати праці і умов праці, і особливо прав і гарантій профспілкової організації.

Колективні договори укладено і зареєстровано у всіх школах громади. Контроль за їх виконанням здійснюють директора шкіл та начальник управління освіти ОТГ Мазурик А.М., з боку профспілок – профкоми. Укладено новий колективний договір між Соколівською сільською радою об’єднаної територіальної громади та профспілковим комітетом.

Активно, за підтримки обкому профспілки працівників держустанов, працює також первинна профорганізація апарату ОТГ. Почалися переговори по укладенню колдоговору у закладах культури об’єднаної територіальної громади.

Враховуючи активізацію процесу створення об’єднаних територіальних громад, Президія ФПО постановила: вважати одним із головних завдань членських організацій профоб’єднання - збереження первинних профспілкових організацій, їх галузевого принципу побудови профспілок, що діють в об’єднаних територіальних громадах; забезпечення дотримання трудових прав працівників при проведенні реформування, оптимізації установ та організацій бюджетної сфери, зокрема в частині оплати праці та встановлених соціальних гарантій; збереження трудового потенціалу та забезпечення працевлаштування вивільнених працівників; недопущення втручання керівництва громад у діяльність первинних профспілкових організацій, зменшення кількості колективних договорів; участь у розробці та реалізації програм економічного розвитку об’єднаних територіальних громад, у формуванні місцевих бюджетів, які повинні передбачати кошти на повне фінансування бюджетної сфери, соціальних виплат та відрахування коштів первинним профорганізаціям на культмасову та оздоровчу роботу не менше 0,3 відсотка фонду оплати праці, підвищення спроможності об’єднаних територіальних громад; своєчасно реагувати на порушення прав профспілок з боку керівництва ОТГ та повідомляти про них відповідні вищі профспілкові органи та Федерацію профспілок України.

Прес-центр Федерації профспілок
Кіровоградської області