30 липня у Києві у Будинку профспілок відбулась робоча зустріч Голови ФПУ, Голови СПО об’єднань профспілок Григорія Осового з головою Національного агентства кваліфікацій (НАК) Юрієм Баланюком.
Як зазначили її учасники, такі робочі контакти підтримуються постійно, адже, СПО об’єднань профспілок на національному рівні має квоту представництва в НАК – 25%, а представники профспілок і професійного середовища беруть участь у розробці нових професійних державних стандартів.
- Ми завжди намагаємось звірити годинники, віднайти вектори подальшої співпраці, визначитись, чи у правильному напрямку рухаємось і наскільки актуальними є нові професії, стандарти для яких ми розробляємо, - зазначив Ю.Баланюк, – тому комунікація з професійним середовищем для нас дуже важливою і має бути постійною. Згідно з постановою Уряду, за усіма профстнадартами, ми маємо отримувати висновки профспілок і в цій співпраці ми маємо позитивну динамік, - зазначив керівник НАК.
Говорячи про роботу НАК, він підкреслив, що згідно порядку розроблення професійних стандартів, кожному з них потрібна експертна та професійна оцінка або висновок. Тому без залучення до цих процесів широкого кола фахівців-практиків не отримаєш гарного результату. Це відкриває для нас додаткові можливості ґрунтовного аналізу вимог до нової професії через опрацювання внесених пропозицій до формування стандартів. Профспілки при розробленні нових професійних стандартів як профоб’єднання надають свою експертну оцінку щодо таких стандартів. Протягом місяця проводиться публічне громадське обговорення і це одна з форм забезпечення якості у зв’язку із публічністю і прозорістю цих процесів. Все разом забезпечує у кінцевому результаті досягнення компромісного результату.
Ю.Баланюк розповів про стан розвитку національної системи кваліфікацій і поінформував про те, що на сьогодні вже створено 113 кваліфікаційних центрів по всій Україні та 414 унікальних професійних кваліфікацій. За його словами, Кваліфікаційні центри створюються діють і на прифронтових територіях, а саме – у Харкові, Дніпрі, Миколаєві, Одесі, у Донецькій, Сумській, Запорізькій областях. Це ще раз засвідчує, що люди, які там мешкають, вірять в нашу перемогу і подальше відновлення економіки України. Тому вони вкладають кошти у створення центрів кваліфікації і це є інвестицією у розвиток людського капіталу.
Завдяки співпраці з СПО об’єднань профспілок НАК також отримує додаткові можливості для комунікації, зокрема з міжнародними структурами, такими як Міжнародна організація праці. І це важливо, тому що НАК наразі перебуває на етапі формування національної системи кваліфікацій відповідно до вимог ЄС та має при цьому враховувати існуючі міжнародні практики. Таким чином, соціальний діалог забезпечує якісний результат у формуванні національної системи кваліфікацій.
Коментуючи результати робочої зустрічі, голова ФПУ Г.Осовий, акцентував увагу на необхідності додаткової професійної підготовки спілчан, які займаються кваліфікованою оцінкою та розробкою професійних стандартів.
Він вважає, що до цього процесу варто долучити Академію праці, соціальних відносин і туризм ФПУ, де можна створити центр підготовки та перепідготовки профспілкових кадрів. До цієї роботи можна запросити фахівців з міжнародних структур, які вже мають напрацювання у цій сфері. А згодом на цій базі може бути розгорнута дискусійна платформа щодо аналізу і вдосконалення діяльності кваліфікаційних центрів.
Наприкінці було погоджено план співпраці на короткострокову перспективу. Так, вже у жовтні ц.р заплановано провести зустріч НАК з представниками СПО об’єднань профспілок з питань участі профспілок у розробленні професійних стандартів, а також обговорення питання щодо утворення кваліфікаційних центрів на базі тих профоб’єднань, що входять до СПО об’єднань профспілок.
Пресцентр ФПУ