poster190

25 червня 2021 року набула чинності Конвенція Міжнародної Організації Праці №190 про викорінення насильства і домагань у сфері праці

Про це повідомила Міжнародна організація праці.

Україна активно включається у процес ратифікації конвенція проти насилля та харасменту на роботі. Уже кілька років на експертному рівні триває обговорення щодо ратифікації 190 конвенції МОП в Україні. Зокрема, 18 травня 2021 року за підтримки проекту МОП із заробітної плати відбулась презентація проведеного на прохання Мінсоцполітики Комплексного порівняльного аналізу законодавства України на відповідність Конвенції МОП № 190 про викорінення насильства та домагань у сфері праці. У заході на запрошення МОП у он-лайн режимі взяв участь Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Профспілки та Уряд підтримують ратифікацію Конвенції 190. У парламентських комітетах також планується обговорення приєднання України до цього документу. Правова база, встановлена у ньому, та Рекомендації МОП №206 надають чіткий дороговказ щодо запобігання та усунення насильства і домагань у сфері праці.

 

Насильство у сфері праці здебільшого є невидимим - законодавство не містить чіткого визначення цього поняття, а статистику щодо цькування на роботі складно зібрати.

Проте, цькування, домагання та насильство у сфері праці і досі є поширеною проблемою. Економічна нерівність призводить до того, що саме жінки найбільше потерпають від гендерно обумовленого насильства на роботі, проте цю проблему у суспільстві замовчують, не бачать, не бажають помічати - або ж просто нормалізують. Мовляв, "сама винна."

Жертви гендерно обумовленого насильства не мають системної підтримки для того, щоб безпечно повідомити про домагання, а в суді їм ще й належить довести свою правоту.

Конвенція МОП 190 захищає: найманих працівників, згідно з визначенням національних законодавств і практик, зайнятих осіб безвідносно до договірного статусу, працівників, трудові відносини яких були припинені, волонтерів, осіб, котрі шукають роботу і претендентів на зайняття вакантних посад, тих, хто здійснює владні функції, виконують обов’язки і несуть відповідальність роботодавця. Вона також визначає низку методів протидії домаганням і насильству у світі праці.

Для МОП важливо, щоб держави-члени ратифікували та імплементували цю Конвенцію. В Україні в рамках проектних заходів вже приділяється увага цьому новому стандарту. У подальшому МОП  посилить підтримку щодо ратифікації цієї Конвенції, тим паче, що такий запит є від профспілок.

Якщо насильство чинить роботодавець, то на його стороні більше ресурсів та переваг, щоб виграти справу через зустрічний позов щодо відновлення честі, гідності і репутації. У цьому випадку, профспілки мають діючі важелі впливу, щоб запобігти насильству на роботі - наприклад, можливість включити положення про протидію насильству до колективного трудового договору.

Міжнародні та українські профспілкові організації закликають до ратифікації Конвенції МОП №190 та приведення національних законодавств у відповідність положенням Конвенції.

Федерація профспілок України