DSCN2853

 

Напередодні засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради, де будуть підбиті підсумки виконання сторонами соціального діалогу Територіальної угоди за 2018 р., в Дніпропетровському облпрофоб'єднанні відбулися наради з керівниками галузевих профспілок промислової та бюджетної сфер.

 

         «Проведений під час цих нарад обмін думками, - розповів голова облпрофцентру Віталій Дубіль, - дозволить нам виробити спільну позицію профспілок області під час наступного діалогу з органами влади і роботодавцями і сконцентрувати увагу на питаннях, які найбільше турбують трудові колективи та профорганізації, членів профспілок. Подібні зустрічі, зокрема, з «промисловими» профспілками минулого року ми проводили неодноразово і це сприяло вирішенню ряду важливих для трудових колективів проблем.

         Відзначу, що бюджетники зараз насамперед переймаються проблемами, які виникають в ході реформування освіти, медицини та культури, створення нових органів влади на місцях в процесі децентралізації і забезпеченням при цьому захисту прав трудящих та організаційної побудови профспілок.

         Промисловців же, - підкреслив В.Дубіль, - турбують питання забезпечення стабілізації виробництва і на основі цього – забезпечення зайнятості, зростання рівня оплати праці та її охорони, збереження соціальних гарантій.

         За підсумками 2018 р. в економіці Дніпропетровщини є певне зростання, але воно дуже незначне (лише 2,3%), а окремі галузі взагалі спрацювали з мінусом. Є й певне зростання номінальної зарплати (23,5%), але реальні її показники (через зростання цін і інфляцію) майже вдвічі менше; мають місце й значні зарплатні борги.

         Керівники членських організацій вкотре акцентували увагу на тому, що в країні до цього часу відсутня продумана державна промислова політика, дієва підтримка вітчизняного товаровиробника (це для нашого промислового регіону особливо важливо). Вважаємо, що неможливо створити сильну економіку без розвитку внутрішнього ринку та підтримки власного виробника – пільгових умов кредитування, пріоритету в тендерах, надання дотацій для підприємств, які забезпечують збереження штатної чисельності працівників та ін.

     Є й просто кричущі випадки лобіювання державними органами та держчиновниками закордонних виробників всупереч інтересам українських підприємств».

         Про це на нараді, зокрема, говорив голова обкому профспілки металургів і гірників Василь Шевченко. Свого часу держчиновники проштовхнули закупівлю для українських АЕС труб закордонного виробника, які не відповідають діючим вимогам. А нещодавно стало відомо про наміри «Укрзалізниці» закупити китайські залізничні колеса, які виготовлені методом лиття й не забезпечують необхідної міцності. І це тоді, коли дніпропетровська компанія «Інтерпайп», що входить до трійки найбільших світових виробників цієї продукції, випускає високотехнологічні й більш якісні цільнокатані колеса, які здатні витримувати підвищенні навантаження. Оце так ми підтримуємо вітчизняного виробника!..

 

DSCN2864


         Металургів підтримав голова обкому профспілки хіміків – голова профкому «Дніпроазоту» Григорій Потуремець. За його словами, минулого року до України було завезено з-за кордону 860 тис. азотних добрив – і це в той час, коли в Україні є власне їх виробництво, але воно зараз буквально знищується через постійне зростання вартості енергоносіїв. Після минулорічних акцій протесту трудового колектива при підтримці профспілок всіх рівнів втручання галузевої профспілки, Дніпропетровського облпрофоб’єднання лише наприкінці минулого року вдалося відновити після кількамісячного простою виробництво міндобрив на «ДніпроАзоті». Інші ж українські підприємства з виробництва добрив до цього часу практично не працюють.

У непростих умовах, - за словами голови ЦК профспілки «Космомаш» - голови профкому «Південмашу» Валерія Васильєва, - працює зараз й колектив цього флагмана ракетобудування. Держава дуже повільно повертається обличчям до його проблем. Поки що в деякій мірі виручають замовлення Європейської космічної агенції та США.

Колектив підприємства та галузева профспілка, за словами профлідера, ініціювали розробку НКАУ загальнодержавної, цільової науково-технічної Космічної програми України на 2019-2020 р. Вона вже затверджена Кабінетом Міністрів та чекає на розгляд у Верховній Раді. І ракетобудівники дуже сподіваються, що у парламентаріїв нарешті дійдуть руки до її розгляду й прийняття, що, нарешті,забезпечить надходження державних замовлень на космічну продукцію.

Про наявні проблеми своїх галузей говорили на нараді також керівники членських організацій - Леонід Дольменко (машинобудівники), Євген Бусурулов (енергетики), Світлана Тіницька (харчовики), Іван Сова (будівельники), Анастасія Демидова (комунальники),

За підсумками наради підготовлені рекомендації для профорганізацій та їхніх соціальних партнерів щодо спільних дій з питань розвитку промисловості та вирішення соціальних проблем трудових колективів, а також ряд звернень до органів обласної влади, міністерств та відомств з конкретних питань забезпечення життєдіяльності підприємств.

 

   В.Коврига,

зав. прес-центром Дніпропетровського облпрофобєднання