10 logo ilo-300x284

 

На вимогу профспілкових об’єднань України Голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денісова направила у грудні 2015 року проект Трудового кодексу України, прийнятий за основу в першому читанні, на експертну оцінку до Міжнародного Бюро Праці (м. Женева).

Експерти МБП Колін Фенвік, Крістіна Міхельс, Валері Ван Готем прибули до України і 18 квітня ц.р. провели у Верховній Раді України презентацію 59 висновків та рекомендацій для народних депутатів України, представників Уряду, профспілок і роботодавців, науковців, практиків.

Під час візиту відбулися зустрічі з авторами законопроекту, членами Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Обговорювались також рекомендації, які надавались МБП до попередніх редакцій проекту Трудового кодексу України протягом останніх 13 років, а саме в 2003, 2009, 2011 роках.

Дві спеціальні зустрічі проведено з Робочою групою ВРУ з підготовки проекту до другого читання. Під час дискусій обговорено основні зауваження, типову практику правового регулювання конкретних відносин у сфері праці, поширену в європейських та інших країнах, можливості її застосування в законодавстві України, особливості й шляхи імплементації в кодекс окремих норм конвенцій МОП та директив Європейського союзу.

Детально обговорено правове регулювання питань дискримінації в трудових відносинах, свободи об’єднання, вирішення трудових спорів, ефективного державного інспектування у сфері праці, гендерної рівності, захисту материнства.

Також було відзначено, що майже половина зауважень МБП вже враховано Робочою групою під час поточної роботи протягом грудня-квітня, оскільки вже тоді вона намагалась максимально спиратися на норми конвенцій МОП при розгляді поправок народних депутатів.

Результатом дискусії, обґрунтування експертами своєї позиції стало більш чітке і однакове розуміння членами Робочої групи окремих норм конвенцій МОП, які потребують врахування у кодексі.

Зі свого боку, наведені українською стороною аргументи дозволили експертам МБП дещо пом’якшити окремі свої висновки. Зокрема, знято категоричне заперечення проти передбаченого у ст. 279 проекту забезпечення працюючих у шкідливих умовах молоком та лікувально-профілактичним харчуванням.

Протягом найближчого місяця Робоча група зосередиться над адаптацією рекомендацій міжнародних експертів до напрацьованих норм проекту Трудового кодексу.

Для профспілкового активу, практиків застосування трудового законодавства, вчених важливо буде познайомитись з повною версією зауважень і рекомендацій експертів Міжнародного Бюро Праці, яка додається.

 

Сергій Українець

– заступник керівника робочої групи, заступник Голови Профспілки працівників нафтової і газової промисловості України