Відповідно до ст. 36 Конституції України та ст. 6 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-XIV (далі-Закон про профспілки) громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати професійні спілки з метою представництва, здійснення і захисту своїх трудових та соціально-економічних прав та інтересів, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі професійних спілок.
Пунктом 3 ч.3 ст. 14 Закону про профспілки передбачено, що у статуті (положенні) профспілки повинні міститися умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї.
Зазвичай, у статуті (положенні) профспілки у розділі «Члени профспілки, їх права і обов’язки» міститься порядок прийняття у члени профспілки і вибуття з неї.
Як правило, прийняття у члени профспілки відбувається за рішенням виборного органу первинної профспілкової організації після розгляду особистої заяви, тобто в індивідуальному порядку, та, зазвичай, на найближчому засіданні або в терміни, які визначаються у статуті (положенні) профспілки.
Член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески (абз. 5 ст. 1 Закону про профспілки).
Після прийняття у члени профспілки працівнику необхідно подати письмову заяву до роботодавця про утримання із його заробітної плати членських профспілкових внесків у розмірі, визначеному у статуті (положенні) профспілки. Роботодавець, за наявності такої заяви, щомісячно і безоплатно утримує із зарплати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів (ч. 3 ст. 42 Закону про профспілки).
У статуті (положенні) профспілки визначається перелік підстав припинення членства у профспілки. Поряд з припиненням членства у профспілці за власним бажанням у статуті (положенні) визначається перелік підстав виключення з членів профспілки у разі невиконання ними статуту (положення). Перелік підстав виключення у статутах (положеннях) профспілки може різнитися. Це може бути: несплата членських внесків без поважних причин протягом певного часу, вчинення дій, що завдали шкоди профспілці або її організаціям тощо.
Як правило, вихід із членів профспілки відбувається в індивідуальному порядку за особистою заявою члена профспілки (за власним бажанням). Припинення членства в профспілці настає після подання заяви до виборного органу первинної профспілкової організації. Виборний орган первинної профспілкової організації відповідно до статуту (положення) оформлює рішення про припинення членства у профспілці. Крім цього, член профспілки має звернутися до роботодавця із письмовою заявою про припинення утримання із його заробітні плати членських профспілкових внесків на рахунок профспілки.
Припинення членства у профспілці з підстав виключення з членів профспілки у разі невиконання ними статуту (положення) профспілки відбувається на підставі рішення виборного органу первинної профспілкової організації, яке приймається в індивідуальному порядку, визначеному в статуті (положенні), як правило, в присутності члена профспілки. Якщо в статуті (положенні) профспілки встановлений інший порядок розгляду – таке рішення обов’язково доводиться до відома у визначений термін. Статут (положення) може передбачати також процедуру оскарження такого рішення.
Департамент правового захисту апарату ФПУ